DIY costs more than buying ready made 1


The above bunny run took several days effort, first pack of wood was naff, then we found our wire was rusty so it took from good Friday until yesterday, 5 days!! eek.

The cost of wood, wire mesh, wood varnish and nails came to £55 and you can buy runs for £45 upwards. Dohh.

Still, my bunnies finally can stretch their legs. I have not been able to let them out as they have been destroying my veggies, not good. My other half said He would be cooking the rabbits if he had no vegetables left to cook. :-/


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

One thought on “DIY costs more than buying ready made